Biz Sizi Arayalım

Satış ve Bilgi

(535)629-2927
Saç Dökülmelerinin Nedenleri

Saç dökülmelerinin nedenlerini

oluşturur.

Normalde, erişkinde günde 50-100 adet istirahat dönemindeki saç tarama, yıkanma veya çekelenmeye bağlı olarak dökülür. Bu dökülmeler 2 aya kadar sürebilir ve yılda 3 kez siklik olarak tekrarlar. Saç dökülme süresinin 2 ayı aşması patolojik bir süreç olup, bazı incelemelerin yapılmasını gerektirir. Saç dökülmesinin değerlendirilmesi hastanın şikayetine dayanılarak, basit çekme testiyle ve trikogram ile yapılabilir. Çekme testi başparmak ve işaret parmağı yardımıyla saçların sertçe çekilmesidir. Bu şekilde her alanda 3-5 tel saçın gelmesi, belirgin bir saç seyrelmesi gözlenmeyen ancak saç dökülmesi yakınması olan hastada, dökülmenin var olduğunu doğrular. 5 telden fazla saçın gelmesi ise büyüme döneminde durmaya ve senkronizasyona yol açan, sistemik bir nedenin varlığına işaret eder. Trikogram ise 5 güne dek yıkanmamış saçların belirli bir bölgeden (örneğin verteks, frontal, paryetal alanlar) penset aracılığıyla çekilerek, ışık mikroskobunda incelenmesi ve farklı evrelerdeki terminal kıl oranlarının belirlenmesidir. Diffüz bir saç kaybının klinik olarak gözlenebilmesi için saçların en az %25’inin kayba uğramış olması gereklidir. Kişideki günlük kıl kaybı cinsiyet, ırk yaş ve muhtemelen genetik faktörlere bağlı olarak değişir. Saça deride ortalama 100.000 saç bulunur ve bir günde bunun 100-150 kadarı kayba uğrar. İstirahat halindeki saç oranının artmasıyla, çekme, yıkama, tarama gibi günlük yaşamındaki basit travmatik etkilerle günlük saç kaybı 150-400’e ulaşabilir. "Telogen eşuvium" adını alan bu saç kaybı trikogram ve saçlı deri biyopsisiyle doğrulanabilir. Non-inşamatuvar bir mekanizmayla gerçekleşen bu tabloda, histopatolojik olarak distrofik değişiklikler bulunmaz. Bu şekilde bu tablonun distrofik ve/veya inşamatuar değişikliklerin bulunduğu traksiyon alopezisi, alopezi areata ve androgenik alopeziden ayrılması mümkündür. Postpartum telogen eşuviumda ve kadında erken androgenetik alopesiyle birlikte olan telogen eşuviumda dökülme diffüz olmakla birlikte ilkin frontal bölgede farkedilir.

Postnatal telogen eşuvium doğumdan sonraki ilk 4 ay içinde görülür ve 6 aya kadar saçlar yeniden büyür. İlaçlara bağlı telogen eşuvium amfetaminler, aminosalisilik asit, bromokriptin, kaptopril, kumarin, karbamazepin, simetidin, danazol, enalapril, etretinat, lityum karbonat, levadopa, metirapon, propanolol, trimetadion, ACE inhibitörleri, antititroid ilaçlar (karbimazol), metiltiyourasil, propiltiyourasil), interferon, desipramin, imipramin, A vitamini etkisiyle ortaya çıkar. Diğer telogen kayıp nedenleri protein eksiklikleri, kilo kaybı, çinko eksikliği, düşük kalorili diyet uygulamaları, demir eksikliği ve protein enerji malnütrisyonudur. Hipotiroide ve renal diyaliz diğer nedenler arasındadır.

Diffüz saç kaybından yakınan kadınların %70’inde demir eksikliği saptanmıştır. Bunların %18’inde demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demiri ve doku demiri azaltmaktadır. Bazı araştırmacılar saç dökülmesini, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikar anemiden önce ortaya çıktığını öne sürmektedirler. Kronik telogen eşuviumda saçlar diffüz olarak seyrelir ve incelir. Özelikle 30-60 yaş arasında ortaya çıkan ve sıklıkla premenopozal dönemindeki kadınlarda görülen bu durumda frontal saç çizgisi de geri çekilebilir. Telogen eşuviumun tedavisi, nedenin ortaya çıkarılıp, gerekli önlemlerin alınmasıdır. Dönüşümlü bir tablo olduğundan genelde prognoz iyidir. Kronik telogen eşuviumun önemi anksiyeteye yol açabilen bir durum olmasıdır. Tedavi kadar, hastaya kıl gelişimi ve yakınmalarının neden kaynaklandığının ve düzelmenin yaşa bağlı olarak belli bir oranda ve uzun sürede gerçekleşeceğinin açıklanması ve hastanın eğitilmesi önemlidir. Anagen saç kayıpları büyümenin erken duraklamasıyla, duraklama ve istirahat dönemine erken geçiş ve senkronizasyona bağlıdır. Özellikle kanser kemoterapisinde kullanılan, antimetabolitler, alkilleyici ajanlar ve antimitotiklerle ortaya çıkar. Bu tedavileri izleyen ilk 4 haftada diffüz saç kaybı olur. Kıllar çok incelmiş olup, kolayca kırılırlar. Tedavi aralıklarının açılması veya tedavinin kesilmesiyle kıl folikülü normal aktivitesine kavuşur. Saçın kalıcı olarak haraplanması söz konusu değildir. Topikal minoksidil solüsyonu, kıl büyümesini hızlandırarak, saçsızlık süresini kısaltır.

KAYNAKLAR

1. Friedler VC, Hafeez A. Diffusa alopecia: Talogen hair loss: Disorders of Hair Growth. Olsen EA (Ed): New York, McGraw-Hill, Inc, 1994: 241-255

2. Odom RB, James WD, Berger TG. Andrew Diseases of the Skin. 9. Baskı. Philadelphia, WB Saunders Co, 2000.

3. Brain Falco O, Plewing G, Wollf HH, Burgdorf WHC. Dermatology, 2. Baskı Berlin, Springer, 2000.

Bizi Takip Edinfacebooktwittergoogleyoutube

Kargo ve Ödeme Seçenekleri | Satış Sözleşmesi | Gizlilik ve Güvenli Ödeme | İade ve Şartları
dermoday | dermoday tüy azaltıcı | dermoday kullananlar | dermoday şampuan | mavi anemon çiçeği kremi | dermoday nomorehair | dermoday peptide | dermoday cc krem | dermoday kullanıcı yorumları
Tüm hakları Dermoday.net'e aittir | Copyright 2022