Biz Sizi Arayalım

Satış ve Bilgi

(535)629-2927
Yaşlanmaya etki eden faktörler

Yaşlanmaya etki eden faktörler

Genetik

Genetik ailesel özellikler kişinin deri yapısını belirler.Bu durum aynı yaşlardaki kişilerin farklı yaşlanma karakteristiklerini belirler. Genetik olarak yatkın zeminlerde yaşlanma belirtileri özellikle üçüncü dekatta ve güneşe maruz deride oluşmaktadır.

Beslenme ve diyet

Beslenme alışkanlılığının deri yapısı üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Düzgün, yeterli ve çok yönlü beslenme deri sağlığı için oldukça önemlidir. Aşırı kilo verme ve diyet deride gevşeme ve sarkmalara neden olurken, aşırı kilo almalar da elastik ve kollajen liflerde dejenerasyonlara neden olabilmektedir.

Su

Yaşlı deride trans-epidermal su kaybı çok fazladır. Yaşlanmada görülen kuruluk kısmen korneum tabakasındaki su içeriğinin azalmasına bağlıdır.

Lipidler

Özellikle arasidonik asitler ve esensiyal doymamış yağ asitlerinden linoleik asitler önemli hücre zarı lipidleri olup, yaşla birlikte derideki miktarları azalmaktadır. Bu yapıları içeren besinler deri yapısı, korunması, su kaybı ve kuruluğun önlenmesi yönünden önemlidirler.

Serbest Radikaller

Serbest radikal, bir veya daha fazla sayıda paylaşılmamış elektron içeren bir grup atom veya moleküldür. Organizmada serbest radikaller birçok hücre bileşenine saldırırlar, özellikle lipidler, proteinler, DNA serbest radikaller için hedef yapılardır. Hücre zarında yer alan lipidlerin oksitlenmesi ile lipid peroksidasyonu, proteinlerde agregasyon, parçalanma, kırılma ile onların biyokimyasal işlevlerinde bozukluklara, DNA düzeyinde oluşan oksidasyon etkisi ile hücre ölümü ya da mutasyonlara neden olur. Değişik metabolik yollarla ortaya çıkan serbest radikal oluşumundan organizmakendini antioksidan savunma sistemlerini geliştirerek korur. Serbest oksijen radikallerine karşı koruyucu mekanizmalar antioksidanlar ve bazı enzim sistemleridir. Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz ve Glutatyon peroksidaz (GSHPx) bilinen serbest radikal yakalayıcı enzim sistemleridir. Araştırmalar sonucu elde edilen veriler kesin olarak ispatlanmamış olmakla birlikte yaşlanma ile birlikte dokularda serbest radikal hasar artmakta ve /veya antioksidan savunma sisteminde bazı değişiklikler olmaktadır.

Sigara

Çeşitli çalışmalarda sigara içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla yaşlanma belirtileri gösterdiği bildirilmiştir. Sigara içimi ile kapiller ve arterioler kan akımını etkilenmekte ve konnektif doku yapılarında bozukluklara neden olmaktadır. Yeni kollajen sentezinin belirgin olarak azaldığı ve elastin liflerinde bozulmaya neden olduğu tespit edilmiştir.

Hormonlar

Menopoz dönemi ve sonrasında kadınların çoğunda deride kurumalar, el ve özellikle ayak tabanlarında çatlamalar, deri kırışıklıklarında artma ve deri elastikiyetinde azalma yakınmaları dikkat çekmektedir. Bu tablo östrojenin deri yaşlanması üzerindeki önemini desteklemekle beraber, bu rol tam açıklanamamıştır. Yine östrojenin kollajen sentez ve yıkımında rol oynadığı da düşünülmektedir. Yaşlı deride ayrıca 5-alfa reduktaz aktivitesinde azalma olmaktadır. Erkeklerde androjen azalması ile birlikte olan bu durum derideki keratinosit ve fibroblast fonksiyonlarını etkilemektedir. Vucuttaki büyüme hormonu her on yılda yaklaşık %14 azalmaktadır. Büyüme hormonlarındaki bu eksilme ile organizma, protein üretim gücünü önemli oranda yitirmektedir. Doku yenilenmesi, tüm organların yenilenme ve tamiri güçleşmekte, dayanıklılığı azalmaktadır.

Bizi Takip Edinfacebooktwittergoogleyoutube

Kargo ve Ödeme Seçenekleri | Satış Sözleşmesi | Gizlilik ve Güvenli Ödeme | İade ve Şartları
dermoday | dermoday tüy azaltıcı | dermoday kullananlar | dermoday şampuan | mavi anemon çiçeği kremi | dermoday nomorehair | dermoday peptide | dermoday cc krem | dermoday kullanıcı yorumları
Tüm hakları Dermoday.net'e aittir | Copyright 2022